Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Jednym z zabiegów stomatologii estetycznej, który cieszy się coraz większym powodzeniem jest zabieg wybielania zębów. Białe i lśniące zęby to rzecz, o której marzy wiele osób.

Od czego zależy kolor naszych zębów?

Ludzkie zęby nie mają śnieżnobiałego koloru, zaś ich odcień zależy od indywidualnych uwarunkowań, między innymi od koloru kości. Wraz z upływem lat kolor zębów się zmienia, zwykle przyjmując odcień ciemniejszy. Na kolor zębów wpływ mogą mieć także takie czynniki jak nałogowe palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i herbaty, a także jedzenie przebarwiających potraw.

Troska o czystość zębów

Dbając o kolor naszych zębów, przede wszystkim należy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. Przestrzenie międzyzębowe należy czyścić przy użyciu nitki dentystycznej. Dwa razy w roku powinno się wykonywać skaling i piaskowanie zębów. Zabiegi te zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego, a jednocześnie usuwają zabrudzenia z powierzchni zęba. W przypadku trwałych przebarwień warto pomyśleć o wybielaniu zębów w gabinecie dentystycznym. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie ładnego koloru zębów. Wybielanie zębów na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ użyte środki mogą zniszczyć szkliwo zęba. Tymczasem w gabinecie stomatologa, proces ten przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza.

W przypadku przebarwień, które dotykają wnętrza zęba, na przykład powstałych na skutek antybiotykoterapii w dzieciństwie, wybielanie może być nieskuteczne. W takich wypadkach lepszym rozwiązaniem będzie założenie licówek.