Higiena i profilaktyka

Jest podstawą zachowania dobrego stanu zdrowotnego jamy ustnej i zębów oraz utrzymania wyników leczenia. Elementarne jest dokładne mycie zębów i oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

Najkorzystniej jest myć zęby po każdym posiłku przez czas nie krótszy niż 3 minuty przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów i pasty z fluorem. Ważne, aby stosować właściwą technikę szczotkowania zębów wykonując ruchy wymiatające pionowe w kierunku od brzegu dziąsła w stronę powierzchni żującej. Unikać należy wykonywania ruchów poziomych, jak również przykładania nadmiernej siły, która wcale nie zwiększa efektywności mycia zębów, a może przyczyniać się do rozwoju recesji dziąsła.

Przynajmniej raz dziennie zalecane jest użycie nici do zębów do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Wskazane jest użycie woskowanej nici dentystycznej, dokładne oczyszczenie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, a następnie umycie zębów szczoteczką i pastą do zębów. Wszelkie płukanki do zębów czy też urządzenia aplikujące doustne spraye wodno-powietrzne traktować należy jako środki dodatkowe, które wspomagają czyszczenie, lecz nie zastąpią mechanicznego oczyszczania płytki nazębnej szczoteczką i nitką do zębów.

Nie sposób nie wspomnieć o doskonałych rezultatach stosowania szczoteczek elektrycznych. Wykonują one wielokrotnie więcej ruchów rotacyjnych w jednostce czasu w porównaniu ze szczoteczką ręczną, a zakup kilku końcówek czyszczących umożliwia wykorzystanie szczotki elektrycznej przez kilka osób. Pamiętać należy, że każda szczotka elektryczna czy manualna działa dobrze tak długo jak właściwy kształt zachowują jej włókna. Widoczne objawy zużycia szczotki powinny skłonić do wymiany jej na nową.

Dla uniknięcia nadmiernej wrażliwości zębów nie należy długo ani często używać past wybielających, a osoby z osobniczo wzmożoną wrażliwością powinny unikać używania past do zębów o wskaźniku RDA powyżej 50. Takiej samej troski higienicznej wymagają korony zębowe, implanty, licówki, zęby z rozległymi wypełnieniami, w trakcie leczenia kanałowego. Pacjenci po ekstrakcji zęba, w trakcie leczenia paradontozy czy recesji dziąsła lub po wszczepieniu implantów okolice wrażliwe powinni płukać specjalnymi płynami antyseptycznymi.

Bardzo ważne jest regularne, profesjonalne oczyszczanie zębów (scaling & polishing powierzchni korzeni) w gabinecie dentystycznym wykonywane przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną co 6 miesięcy. Oczyszczenia wymagają powierzchnie nad i poddziąsłowe wszystkich zębów. Kamień nazębny i płytka nazębna są podstawowym czynnikiem wywołującym zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia („paradontozę”). Wielu Pacjentów z zapaleniem dziąseł po dokładnym czyszczeniu i domowej higienie osiąga doskonałe rezultaty zabiegu scalingu. Pozwala to na zatrzymanie postępu choroby przyzębia. U osób ze zdiagnozowaną „paradontozą” współcześnie zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów co 3 miesiące, połączone z fachową kontrolą lekarską.