Leczenie kanałowe

W przypadkach, gdy próchnica jest tak rozległa, że doszło do zainfekowania wnętrza (miazgi) zęba konieczne jest leczenie kanałowe. Stan zapalny miazgi zęba najczęściej jest bardzo bolesny. Czasami do obumarcia zęba dochodzi wskutek urazu, choroby przyzębia, wad zgryzu lub pod koroną protetyczną. Obawa przed bólem jest zupełnie bezzasadna – ząb leczony kanałowo także można skutecznie znieczulić. Nowoczesna stomatologia nie zaleca „trucia” zęba jak też prowadzenia leczenia kanałowego jednego zęba przez kilka czy kilkanaście(!) wizyt. „Zatruwanie zęba”, który jest połączony z całym układem krwionośnym prowadzi do przenikania toksyn do krwioobiegu, uczuleń i stanów zapalnych w tkankach otaczających.

W ok. 90% przypadków leczenie kanałowe od początku do końca jestem w stanie przeprowadzić w ciągu jednej wizyty. Pomaga w tym wyposażenie gabinetu w mikroskop zabiegowy, systemy narzędzi maszynowych do opracowania kanałów oraz system termoplastycznej gutaperki do wypełnienia kanałów. Praca z mikroskopem pozwala dokładnie wejrzeć we wnętrze zęba, zlokalizować i opracować najmniejsze nawet fragmenty systemu kanałowego. Idealne opracowanie kanałów pozwala na szczelne ich wypełnienie pozostawiając mocny ząb.

Opracowanie kanałów standardowo jest przeprowadzane z wykorzystaniem koferdamu – gumowej osłony izolującej ząb od środowiska jamy ustnej. Pomaga to na eliminację wtórnej infekcji bakteriami śliny, zabezpiecza Pacjenta przed drażniącym wpływem substancji chemicznych oraz chroni np. przed zaaspirowaniem narzędzi do dróg oddechowych leczonego. Wolne od bakterii pole zabiegowe pozwala w czasie leczenia kanałowego opracować kanały do właściwego kształtu oraz wypełnić je gutaperką – najbardziej korzystnym dla organizmu materiałem do wypełniania kanałów.

Gutaperka stosowana jest w krajach anglosaskich od kilkudziesięciu lat, w płynnej termoplastycznej postaci ma udowodnione najskuteczniejsze uszczelnienie wypełnianych kanałów. Powodzenie (długoterminowe funkcjonowanie) zęba leczonego kanałowo z użyciem mikroskopu wynosi od 91% do 97%.