Stomatologia estetyczna

Zajmuję się leczeniem mającym na celu zachowanie istniejącego uzębienia. Najczęstszym zabiegiem jest leczenie próchnicy i wypełnianie ubytków próchnicowego, jak też nie próchnicowego pochodzenia. Starannie wykonane wypełnienie jest niemal nie do odróżnienia od leczonego zęba. Pomagają w tym nowoczesne materiały kompozytowe mikro i nanohybrydowe, pozwalające minimalnie inwazyjnie odbudować utracone tkanki. Ważny jest właściwy dobór koloru uzupełnienia przy korzystaniu z szerokiej palety dostępnych barw.

Pierwszymi stosowanymi materiałami do wypełniania ubytków były listki złota aplikowane w ubytki opracowane przez dentystów z użyciem prymitywnych wiertarek z napędem nożnym. Bywało, że leczenie próchnicy jednego zęba trwało kilka wizyt na których ostrożnie opracowywano ubytek unikając przegrzania tkanek. Kolejnym materiałem o znakomitej trwałości, lecz dyskusyjnej estetyce był amalgamat srebra.

O znieczuleniu nie mogło oczywiście być mowy. Pierwsze znieczulenia   za pomocą substancji wziewnych w medycynie zaczął stosować dentysta dr Wells w XIX wieku w USA pozwalając w ten sposób w godnych warunkach znieść zabiegi swoim Pacjentom. Obecnie wszystkie zabiegi w stomatologii, począwszy od profesjonalnego czyszczenia aż po złożone procedury chirurgiczne, mogą być zupełnie bezbolesne.

Stomatologia estetyczna to także popularne wybielanie zębów. Zastosowanie przez lekarza odpowiednich, profesjonalnych preparatów wybielających pozwala na zmianę nawet o kilka odcieni koloru przebarwionych zębów, dając Pacjentowi piękną biel zębów. Utrzymanie rezultatów stomatologii estetycznej niejako pozostaje także dosłownie „w rękach Pacjenta”. Wiele lat dobrze wyglądają wypełnienia u osób dbających o higienę jamy ustnej , szczególnie gdy Pacjenci używają nici do zębów. Wypełnienia na powierzchniach stycznych „między zębami” z uwagi na lokalizację w niekorzystnym, bakteryjnym sąsiedztwie szczeliny dziąsłowej są szczególnie narażone na powstawanie nieszczelności i rozwój próchnicy wtórnej. Dokładne i systematyczne utrzymywanie zębów w czystości pozwala przetrwać wypełnieniom wiele lat.