Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Wiele osób, słysząc słowa „leczenie kanałowe” myśli o tym, że jest to bolesny i długi rodzaj leczenia zębów. Tymczasem leczenie kanałowe, fachowo zwane endodoncją w wielu wypadkach pozwala na uratowanie naszych zębów, kiedy grozi im ekstrakcja. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat leczenia kanałowego.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym stomatolog zleca pacjentowi wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić stan zęba i sprawdzić ilość korzeni. Przed rozpoczęciem leczenia stosowane jest znieczulenie miejscowe, które chroni przed bólem. Następnie lekarz zabezpiecza ząb specjalną gumą, zwaną koferdamem. Chroni ona przed dostaniem się śliny i bakterii do otwartego zęba. Po zabezpieczeniu zęba dentysta otwiera ząb i oczyszcza go z zmienionej chorobowo miazgi. Ten etap leczenia musi być wykonany starannie i dokładnie, więc niektórzy stomatolodzy posiłkują się wykorzystaniem mikroskopu oraz endometrów, które służą do badania głębokości kanałów w zębie. Kolejnym etapem jest wypełnienie zęba gutaperką, czyli specjalnym tworzywem. Dokładne wypełnienie wszystkich kanałów jest bardzo ważne dla osiągnięcia prawidłowego efektu leczenia. Ostatnim etapem jest zamknięcie zęba przez założenie plomby.

Czy warto korzystać z leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne, zwłaszcza przy użyciu mikroskopu, jest niemałym wydatkiem, jednak pozwala na uratowanie naturalnych zębów, które po leczeniu mogą nam służyć jeszcze przez wiele lat. Z tego powodu warto wybierać leczenie endodontyczne zamiast ekstrakcji, kiedy tylko jest to możliwe. W niektórych przypadkach jest możliwość ponownego leczenia zębów przy użyciu metody leczenia kanałowego.