Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Codzienna pielęgnacja zębów to za mało, aby utrzymać je we właściwej czystości. Co warto więc robić, by mieć czyste i zdrowe zęby?

Zmieniaj szczoteczkę regularnie

Szczoteczka powinna być wymieniana najrzadziej co 2-3 miesiące, jednak najlepiej, jeżeli zmieniamy ją, wtedy gdy zauważamy pierwsze objawy jej zużycia. Warto pamiętać także o tym, że szczoteczka powinna być wymieniana każdorazowo po przebytej chorobie. Ważne jest także to, by szczoteczka miała odpowiednią twardość. Zbyt twarda szczoteczka może poranić dziąsła i doprowadzić do chorób przyzębia.

Używaj nitki dentystycznej i płynu do płukania

Dla wielu osób szczotkowanie zębów jest wystarczającym zabiegiem, jednakże ważne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych. Dzięki nim docieramy nawet do trudno dostępnych miejsc. Po wyczyszczeniu zębów szczoteczką i nicią dentystyczną warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który dodatkowo oczyści wszystkie zakamarki.

Skaling i piaskowanie

Nawet najstaranniejsza pielęgnacja nie zapobiegnie osadzaniu się kamienia nazębnego na zębach. Należy go usuwać regularnie, gdyż stanowi on idealne środowisko do rozwijania się bakterii. Kamień nazębny należy usuwać w gabinecie dentystycznym, przeprowadzając zabieg skalingu i piaskowania. Dentysta przy użyciu skalera rozbija osadzony kamień, a następnie poleruje ząb, by był on lśniący i czysty.

Regularne wizyty u dentysty

Wizyty u dentysty nie powinny odbywać się rzadziej niż raz na pół roku. Dzięki regularnym przeglądom dentystycznym jesteśmy w stanie szybko wykryć małe ubytki i wyleczyć je od razu. W czasie wizyty warto też wykonać skaling i piaskowanie. Powinniśmy też pamiętać o tym, aby pochopnie nie podejmować decyzji o ekstrakcji zębów, jeżeli nie wyczerpaliśmy wszystkich możliwości wyleczenia zęba.