O protetyce i implantologii słów kilka
Każdego człowieka raz w życiu czeka wymiana zębów mlecznych na zęby stałe. Proces ten rozpoczyna się w różnym momencie – najczęściej w okolicach 6 roku życia, lecz w niektórych przypadkach nawet i wcześniej oraz trwa przez kilka lat, ponieważ zęby nie wypadają na raz. Czasami jednak bywa tak, że z różnych przyczyn stracimy również ząb stały. Wówczas z pomocą przychodzą nam dwie dziedziny stomatologii: protetyka i implantologia.
Protetyka
Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się tworzeniem protez zębowych, które mają zastępować naturalne zęby. Choć najczęściej protezy zębowe kojarzą nam się z osobami w podeszłym wieku, to jednak coraz częściej i młodzi ludzie muszą z różnych powodów korzystać z osiągnięć protetycznych. Uzupełnienia protetyczne mogą mieć różny charakter, począwszy od koron, które nakłada się na pozostałości naturalnego zęba, aby go chronić przez inlaye i wkłady koronowo-korzeniowe czy mosty. Często uzupełnienia protetyczne wspierane są przez implantologię, gdyż protezy mogą być zamocowane przy użyciu implantów.
Implantologia
Implantologia jest dziedziną stomatologii, która często współpracuje z protetyką. W przypadku utraty pojedynczych zębów często wykorzystywane są implanty tytanowe, na których mocuje się koronę. Proces wszczepiania implantu jest procesem dość długotrwałym, jednak pamiętać należy o tym, by odbudować wszystkie braki w uzębieniu, aby zęby nie przesuwały się w łuku zębowym. W przypadku utraty wszystkich zębów, na przykład na skutek choroby czy wypadku, możliwe jest wstawienie protezy, która będzie oparta na kilku wszczepionych implantach.