Choroby dziąseł

Choroby dziąseł

Zadbaj o zdrowe zęby

Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia całego organizmu. Na równi z zębami powinniśmy stawiać nasze dziąsła. Pierwszym sygnałem, że z naszymi dziąsłami coś się dzieje, jest ich krwawienie. Najczęściej zwiastuje ono zapalenie dziąseł, wywołane przez bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Krwawiące podczas szczotkowania dziąsła i ruszające się zęby, są powodem do niepokoju. To może być paradontoza, choroba dziąseł. Choroba wykryta na samym początku, może zostać powstrzymana. Jeśli jednak nie zareaguje się w porę, może dojść do zapalenie ozębnej – trwałego uszkodzenia kości i włókien które mocują zęby.

Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy to złożony proces. Pierwszym etapem jest usunięcie kamienia nazębnego, co pozwala dziąsłom powrócić na swoje miejsce. Drugi etap leczenia polega na chirurgicznym usunięciu rozrośniętych kieszonek, które tworzą się pod linią dziąseł i w których zalega kamień oraz resztki jedzenia. Gdy dziąsła objęte są stanem zapalnym stomatolog wprowadza leki, które obkurczają tkanki i zmniejszają krwawienie. Pod śluzówkę dziąseł wstrzykuje się również leki przeciwzapalne i pobudzające do odnowy tkanki. Stomatologia ma do dyspozycji również dwa rodzaje laserów, pomocnych w leczeniu paradontozy. Chorobę w zaawansowanym stadium, leczy się także operacyjnie. Podczas zabiegu, który odbywa się w pełnym znieczuleniu, wszczepia się preparat, który pobudza kość do odnowy. Jej odbudowa trwa zwykle pół roku.

Profilaktyka w trosce o zęby

Najlepszym sposobem dbania o zdrowie jest profilaktyka, tak samo jest z zębami i dziąsłami. W trosce o zdrowe zęby należy szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty, używać średniej twardości szczoteczki, a ruchy kierować od dziąsła do korony zęba. Ważne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, tu z pomocą przychodzą nam nici dentystyczne i irygatory. Niezwykle ważne jest zachowanie dobrego krążenia w dziąsłach, pomóc nam w tym mogą specjalne szczoteczki z gumowymi wypustkami, którymi możemy masować dziąsła. Co najmniej dwa razy w roku, warto udać się do stomatologa i wykonać usuwanie kamienia nazębnego. Zapobiega to zapaleniom dziąseł, a w początkowym stadium choroby, wystarczy do jej wyleczenia.